1000 Kişiye Sorduk-4 Mayıs 2015 19:05 Logolu-1000 Kişiye Sorduk 4 Mayıs 2015 (2) Full view

1000 Kişiye Sorduk-4 Mayıs 2015 19:05

İhtiyaç halinde herhangi bir kurumun müşteri hizmetlerini arar mısınız?
Müşteri hizmetlerini aradığınızda taleplerinizin karşılandığını düşünüyor musunuz?

Kamuoyunun belli konularla ilgili düşüncelerini ve bu konulara bakış açısını değerlendiren 1000 Kişiye Sorduk, TRT Haber ekranlarında ilgiyle izleniyor…
İhtiyaç halinde herhangi bir kurumun müşteri hizmetlerini arar mısınız?
Müşteri hizmetlerini aradığınızda taleplerinizin karşılandığını düşünüyor musunuz?
En çok hangi konularda müşteri hizmetlerini arıyorsunuz?
Müşteri ve firmalar arasında çağrı merkezlerinin önemli bir aracı olduğunu düşünüyor musunuz?
Çağrı merkezi; kurumların temasta oldukları müşteriler, tedarikçiler ve bayiler ile başta telefon olmak üzere diğer tüm temas biçimlerini web, faks, e-mail vs. kullanarak iletişimlerini yürüttükleri, yazılım, donanım, insan kaynakları ve iş akışlarından oluşan etkileşim merkezlerdir. İngilizce adı call center olan çağrı merkezi son yıllarda ülkemizde de oldukça rağbet görmeye başlamıştır.
Çağrı merkezleri ile ilgili halkımızın görüşlerini almak için Türkiye istatistik Kurumu İstatistikî bölge birimleri sınıflandırması kapsamında yer alan 12 bölge 12 ilde toplam 1130 kişiyle yapılan ankette katılımcılara sorulan sorular ve cevapları programda ekranlara geliyor.
Uzman konuğumuz Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar’ ın anketle ilgili görüşlerine de yer verdiğimiz 1000 Kişiye Sorduk, 4 Mayıs Pazartesi 19:05’ de TRT Haber’de.


Leave a comment