1000 Kişiye Sorduk-8 Temmuz 2015 16:45 Logolu-Sağlık Olsun 8 Temmuz 2015 Full view

1000 Kişiye Sorduk-8 Temmuz 2015 16:45

Konserve ürün tüketiyor musunuz?
Konserve ürünlerde çoğunlukla ev yapımı mı yoksa hazır konserve ürün mü tercih ediyorsunuz?

Kamuoyunun belli konularla ilgili düşüncelerini ve bu konulara bakış açısını değerlendiren 1000 Kişiye Sorduk, TRT Haber ekranlarında ilgiyle izleniyor…
Konserve ürün tüketiyor musunuz?
Konserve ürünlerde çoğunlukla ev yapımı mı yoksa hazır konserve ürün mü tercih ediyorsunuz?
Hazır konserve ürünlerinin sağlıklı olduğunu düşünüyor musun?
Besin maddeleri, cinsine göre belli bir zaman sonra bozulur. Yetiştirilen besinlerin diğer mevsimlerde ve kıt olduğu zamanlarda kullanılmaları, ancak saklandıkları zaman mümkün olur. Besin maddeleri çok eski zamanlardan beri kurutma, tuzlama, salamura haline getirme ve dondurma gibi çeşitli usullerle saklanmıştır. Bu saklama yöntemlerinden biri olan konserve ise gıdalara uygun kaplarda, yüksek ısı altında mikropların etkisiz hale getirilmesi ile dayanıklılık kazandırma usulüdür. Günümüzde hemen hemen her çeşit besin maddesinin konservesinin yapıldığı modern fabrikalar çoğalmıştır.
Konserve ürün tüketimi ile ilgili halkımızın görüşlerini almak için Türkiye İstatistik Kurumu İstatistikî bölge birimleri sınıflandırması kapsamında yer alan 12 bölge 12 ilde toplam 1130 kişiyle yapılan ankette katılımcılara sorulan sorular ve cevapları programda ekranlara geliyor.
Uzman konuğumuz Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi ve Beslenme Uzmanı Dr. Sema Attila’nın anketle ilgili görüşlerine de yer verdiğimiz 1000 Kişiye Sorduk, 8 Temmuz Çarşamba 16:45’de TRT Haber’de.


Leave a comment