Bu Toprağın Canları-18 Nisan 2015 00:15 Logolu-Bu Toprağın Canları 18 Nisan 2015 (2) Full view

Bu Toprağın Canları-18 Nisan 2015 00:15

Hoca Ahmed Yesevi ve Hacı Bektaş – Veli’nin izinde Alevi geleneğinin izlerini sürdüğümüz programımızda bu hafta Tuzla’dayız.

İnancınız, kültürünüz, ortak değerleriniz, gelenek ve görenekleriniz nedir, biliyor musunuz? Yoksa bir kuru selamla geçiştiriyor musunuz?
Okumak Anadolu insanı için çok önemli, peki sadece okumak yeterli mi? Hoca Ahmed Yesevi’den , Hacı Bektaş-ı Veli’den bi haberseniz, ne Anadolu’luyum diyebilirsiniz, ne de Anadolu insanının tümünü kucaklayabilirsiniz. O zaman şimdi hareket vakti. Yüklenip sorularımızı sırtımıza çıkalım yollara…

Hoca Ahmed Yesevi ve Hacı Bektaş – Veli’nin izinde Alevi geleneğinin izlerini sürdüğümüz programımızda bu hafta Tuzla’dayız. Tuzla Mimarsinan’da Alevi dedesi İlhami Bütün’e konuk olup Alevi geleneğinde Hz. Ali’nin mânadaki yeri üzerine bir sohbet gerçekleştiriyoruz.
Alevi geleneklerinde kadının yeri ve önemi Fatma Anamız dolayısıyla büyük. İşte Tuzla’da bir kadın olarak elini taşın altına koyup öyle çıkmış yola Gülendem Şen. Tuzla Karacaahmet Sultan Kültürünü Yaşatma Derneği başkanı Gülendem Şen’e konuk olup buradaki faaliyetleri hakkında bilgiler alıyoruz.
Karacaahmet Sultan Cemevi Kadın Kolları başkanı Hayriye Hanımla Mimarsinan ve Şifa mahallelerinde yaşayan canlar üzerine hasbihal edip kendisinden Tuzla’daki sosyal hayat hakkında bilgiler alıyoruz. İlhami Bütün dedenin yönetimindeki ceme konuk olup dualar, duazlar eşliğinde canlarla cem oluyoruz.
Bu Toprağın Canları, 18 Nisan Cumartesi 00.15’te TRT Haber’de…


Leave a comment