Can’lı Tatlar-24 Ocak 2016 11:20 Logolu-Canlı Tatlar 24 Ocak 2016 (2) Full view

Can’lı Tatlar-24 Ocak 2016 11:20

Kayseri’nin Meşhur Lezzeti Pastırma

CNN TÜRK’te, 24 Ocak Pazar günü saat 11:20’de, Michelin yıldızlı mutfaklarda çalışmış şef Can Oba Can’lı Tatlar’da, Kayseri’nin vazgeçilmez tatları coğrafi işaretli Kayseri pastırması ve sucuğunu sofralara taşıyor.

“Can’lı Tatlar”, Kayseri’nin en önemli üreticilerini ziyaret ederek 2000 yılında coğrafi işaret kazanan Kayseri pastırması ve sucuğunun hikayesini ekranlara getirecek. Can Oba üreticilerden aldığı pastırma ve sucuk ile pastırmalı patates çorbası, pastırmalı patates lolipopu ve lahana yatağında sucuklu köfte tarifleri ile lezzet severleri ekran başına toplayacak.

Uzun yıllar dünyada yılın şefi olarak seçilen Alfons Schuhbeck’in restoranı gibi birçok tanınmış restoranda çalışan Can Oba, bugün kendi ismini taşıyan restoranında lezzet üzerine odaklanan farklı sunumlarını lezzet düşkünleri ile buluşturuyor.

“Can’lı Tatlar“da, ait olduğu bölgenin iklimi ve toprağı ile özdeşleşerek en üstün kaliteye ve lezzete sahip olan coğrafi işaretli ürünlerden, endemik türlere, sürdürülebilir hayvancılıktan, balıkçılığa farklı konular ele alınıyor.


Leave a comment