• Home  /
  • CNN Türk   /
  • Cem Seymen Tayvan’da-22 Ağustos 2015 13:00
Cem Seymen Tayvan’da-22 Ağustos 2015 13:00 Logolu-cem seymen tayvan da Fotoğrafı Full view

Cem Seymen Tayvan’da-22 Ağustos 2015 13:00

Asya’nın dört kaplanından biri Tayvan’ın
ekonomik kalkınma mucizesi

CNN TÜRK, 22 Ağustos Cumartesi günü saat 13:00’te 6 bölümden oluşan Cem Seymen Tayvan’da programının ilk bölümünü ekranlara getirecek.

1950’lerin fakir ülkesi, bugün dünyanın en büyük tasarım ve teknoloji merkezlerinden biri olmayı nasıl başardı?
Kaliteli eğitim, devlet desteği ve özel sektörün katkısıyla efsanevi zenginleşme nasıl gerçekleşti?

Cem Seymen küçük ada ülkesi Tayvan’ın nasıl büyük hayaller kurup ekonomide mucize gerçekleştirdiğini yerinde inceliyor. “Doğu Asya’nın dört kaplanından biri olarak bilinen Tayvan’ı seçmemin nedeni bilime ve teknolojiye verdiği önemle gösterdiği olağanüstü başarı” diyen Seymen, 1950’lerin fakir ülkesi Tayvan’ın bugün dünyanın en büyük tasarım ve teknoloji merkezlerinden biri olduğunu vurguluyor.

Ülkenin pazar ekonomisini benimsemesi fark yaratmada büyük etken… Ekonomisi başlarda büyük ölçüde tarıma bağlı olan Tayvan’da devlet de tarımı destekliyor. Toprak reformu yapılıyor, tüm bu hamlelerin sonucu olarak tarımsal üretim ve gelir artıyor, tarım fazlası ihracata aktarılıyor ve buradan kazanılan döviz sanayinin gelişmesi için gerekli hammadde, makine ve teçhizatın alımında kullanılıyor. Yani Tayvan ile Türkiye arasında büyük benzerlikler var. Tek fark Tayvan’ın teknoloji üretme konusundaki stratejik ısrarı.
Tayvan’da devlet, özellikle 1990’lardan sonra kalkınmada önemli rol oynuyor, yatırımcılara iyi bir ortam, ekonomik, politik ve sosyal istikrar ve uyum sağlıyor. Özellikle donanım ve yazılım altyapısı devletçe sağlanıyor. Özel sektörün girmeye tereddüt ettiği alanlarda ilk girişimler devlet eliyle yapılıyor.

Cem Seymen bu ilginç ülkenin dev firmalarının tepe yöneticileriyle söyleşiler yapıyor, üretim merkezlerini ziyaret ediyor, yerel tatları keşfediyor. Tayvan’ın başarısının temel faktörlerinden biri Batı’yı tamamen kopyalamaması. Araştırma geliştirme şirketler için hayati önemde. Buluşlara imza atmak istiyor, dünyanın dev şirketlerine ürün ve hizmet satmayı hedefliyor. Başarıyor da…

Tayvan dünyanın en dinamik ekonomilerden biri: Dünyanın 17. büyük ekonomisi, 14 büyük ihracatçısı, 16 büyük ithalatçısı, Döviz rezervlerinde dünya üçüncüsü. Cem Seymen CNN TÜRK’te, bu küçük ada ülkesinin büyük hayal kurup başardığı dev ekonominin izini sürüyor.


Leave a comment