• Home  /
  • NTV   /
  • Doğanın En İyileri Belgeseli-18 Ekim 2015 23:15
Doğanın En İyileri Belgeseli-18 Ekim 2015 23:15 The Wonder of Animals - Episode 6 - Elephants. Picture Shows: An elephant herd in mud after the rain on the Maasai Mara Full view

Doğanın En İyileri Belgeseli-18 Ekim 2015 23:15

Vahşi hayatı tanıdığınızı düşünüyorsanız, bir daha düşünün…

Gezegenimiz 10 milyonun üstünde canlı türüne ev sahipliği ediyor. Peki, neden bazıları başarılı olurken bazıları aynı başarıyı gösteremiyor? Bu nefes kesici belgesel dizisi doğanın kazananlarını mercek altına alarak başarı sırlarına ışık tutuyor. BBC imzalı Doğanın En İyileri maymunlardan fillere, karıncalardan ayılara, dünyanın en başarılı hayvan türlerini ekranlarınıza taşıyor. Sıra dışı fizyolojilerini ve inanılmaz adaptasyon becerilerini inceleyerek bu hayvanların neden bu denli başarılı olduğunu gözler önüne seriyor. Doğanın En İyileri kendi kendine aşı yapan karıncalar ve dünyanın manyetik alanını algılayabilen tilkiler gibi pek çok sürprizle dolu.

FİLLER
Moderatör Chris Packham karada yaşayan hayvanların en büyüğü olan fillerin anatomik ve fizyolojik özelliklerini keşfe çıkıyor. Fillerin ebatları Afrika’nın çoğu kurak bölgesinde hayatta kalabilmeleri için elverişli görünmese de bünyeleri çölün aşırı sıcaklarını bertaraf edebilmelerine ve çorak bölgelerde yiyecek ve su bulabilmelerine olanak tanıyor. Bu arada sıra dışı hafızaları da yırtıcıları püskürtmelerini kolaylaştırıyor. Chris derilerindeki tüylerin filleri nasıl serin tuttuğunu, ayaklarındaki sensörlerin onları nasıl yağmura götürdüğünü ve ağızlarındaki sıra dışı kese sayesinde suyu nasıl depoladıklarını açıklıyor. Yapılan son araştırmalar fillerin dost ve düşman insan seslerini bile ayırt edebildiğini gösteriyor.


Leave a comment