• Home  /
  • NTV   /
  • Doğanın En İyileri Belgeseli-20 Eylül 2015 21:05
Doğanın En İyileri Belgeseli-20 Eylül 2015 21:05 The Wonder of Animals - Episode 4 - Ants. Picture Shows: Ant â“ formica rufa Full view

Doğanın En İyileri Belgeseli-20 Eylül 2015 21:05

Vahşi hayatı tanıdığınızı düşünüyorsanız, bir daha düşünün…

Gezegenimiz 10 milyonun üstünde canlı türüne ev sahipliği ediyor. Peki, neden bazıları başarılı olurken bazıları aynı başarıyı gösteremiyor? Bu nefes kesici belgesel dizisi doğanın kazananlarını mercek altına alarak başarı sırlarına ışık tutuyor. BBC imzalı Doğanın En İyileri maymunlardan fillere, karıncalardan ayılara, dünyanın en başarılı hayvan türlerini ekranlarınıza taşıyor. Sıra dışı fizyolojilerini ve inanılmaz adaptasyon becerilerini inceleyerek bu hayvanların neden bu denli başarılı olduğunu gözler önüne seriyor. Doğanın En İyileri kendi kendine aşı yapan karıncalar ve dünyanın manyetik alanını algılayabilen tilkiler gibi pek çok sürprizle dolu.

KARINCALAR
Dünyadaki 100 trilyon karıncanın toplam ağırlığı tüm insanların toplam ağırlığına eşit ve konu gezegenin kolonizasyonuysa başka hiçbir hayvan onlarla boy ölçüşemez. Chris Packham karıncaların bu küresel başarısının ardındaki dahice yöntemleri keşfe çıkıyor. Doğal havalandırma sistemleri karınca yuvalarının serin kalmasını sağlıyor. Kendi gövdelerinden yaptıkları barınaklar göçebe karıncaları doğa güçlerinden koruyor. Diğer böceklerden beş kat daha güçlü koku alma duyuları ise kendilerinden katbekat büyük hayvanların üstesinden gelebilmelerini sağlıyor. Daha da ilginci, yeni araştırmalar karınca kolonilerinin hastalıklara karşı kendilerine nasıl bağışıklık kazandırdıklarını ortaya koyuyor.


Leave a comment