• Home  /
  • NTV   /
  • Doğanın En İyileri Belgeseli-25 Ekim 2015 23:15
Doğanın En İyileri Belgeseli-25 Ekim 2015 23:15 The Wonder of Animals - Episode 7 - Great Apes. Picture Shows: Chimpanzee close up in the wind Full view

Doğanın En İyileri Belgeseli-25 Ekim 2015 23:15

Vahşi hayatı tanıdığınızı düşünüyorsanız,
bir daha düşünün…

Gezegenimiz 10 milyonun üstünde canlı türüne ev sahipliği ediyor. Peki, neden bazıları başarılı olurken bazıları aynı başarıyı gösteremiyor? Bu nefes kesici belgesel dizisi doğanın kazananlarını mercek altına alarak başarı sırlarına ışık tutuyor. BBC imzalı Doğanın En İyileri maymunlardan fillere, karıncalardan ayılara, dünyanın en başarılı hayvan türlerini ekranlarınıza taşıyor. Sıra dışı fizyolojilerini ve inanılmaz adaptasyon becerilerini inceleyerek bu hayvanların neden bu denli başarılı olduğunu gözler önüne seriyor. Doğanın En İyileri kendi kendine aşı yapan karıncalar ve dünyanın manyetik alanını algılayabilen tilkiler gibi pek çok sürprizle dolu.

BÜYÜK PRİMATLAR
Bu bölümde büyük primatların beyinsel evrimini keşfe çıkan Chris Packham, primatların zaman içinde anatomi, pratik zeka ve sosyal beceri gibi çeşitli alanlarda geçirdiği adaptasyonları ve bu adaptasyonların sonunda onlara gezegenin en gelişmiş beyinlerinden birini nasıl kazandırdığını gösteriyor. Chris iki eli asimetrik kullanabilme becerisinin primatları alet kullanabilen diğer hayvanlardan nasıl ayırdığını ve hem insanlarda hem de hominid kuzenlerinde sosyal yaşamın amigdalanın evrimiyle nasıl ilintili olduğunu açıklıyor. Bu arada yeni araştırmalar barışçıl doğasıyla ünlü bonoboların aslında köpeklerinkine benzer bir evcilleşme sürecinden geçmiş olabileceğini ortaya koyuyor.


Leave a comment