• Home  /
  • NTV   /
  • Doğanın En İyileri Belgeseli-29 Kasım 2015 23:15
Doğanın En İyileri Belgeseli-29 Kasım 2015 23:15 The Wonder of Animals - Episode 10 - Bats. Picture Shows: Flying foxes flying over water Full view

Doğanın En İyileri Belgeseli-29 Kasım 2015 23:15

Vahşi hayatı tanıdığınızı düşünüyorsanız,
bir daha düşünün…

Gezegenimiz 10 milyonun üstünde canlı türüne ev sahipliği ediyor. Peki, neden bazıları başarılı olurken bazıları aynı başarıyı gösteremiyor? Bu nefes kesici belgesel dizisi doğanın kazananlarını mercek altına alarak başarı sırlarına ışık tutuyor. BBC imzalı Doğanın En İyileri maymunlardan fillere, karıncalardan ayılara, dünyanın en başarılı hayvan türlerini ekranlarınıza taşıyor. Sıra dışı fizyolojilerini ve inanılmaz adaptasyon becerilerini inceleyerek bu hayvanların neden bu denli başarılı olduğunu gözler önüne seriyor. Doğanın En İyileri kendi kendine aşı yapan karıncalar ve dünyanın manyetik alanını algılayabilen tilkiler gibi pek çok sürprizle dolu.

Yarasalar
Gezegenin ücra köşelerinde koloniler halinde yaşayan yarasalar, en yaygın memeli türlerinden biridir. Chris Packham bu bölümde sıra dışı koşullarda hayatta kalabilmelerini sağlayan şeyin ne olduğunu anlamak için yarasaların inanılmaz anatomik yapısını, fizyolojik özelliklerini ve duyularını incelemeye koyuluyor. Kanatlarındaki minicik tüyler yarasalara uçuş esnasında hava akışının detaylı bir haritasını çıkarıyor. Vampir yarasaların burunlarındaki ısı alıcıları, kurbanlarının vücutlarındaki kan bakımından en zengin bölgeleri algılayabilmelerini sağlıyor. Ayrıca yarasaların beynindeki demir oksit partikülleri, tüneklerine geri dönerken en kısa mesafeyi bulmak için bir pusula işlevi görüyor.


Leave a comment