• Home  /
  • NTV   /
  • Doğanın En İyileri Belgeseli-4 Ekim 2015 23:15
Doğanın En İyileri Belgeseli-4 Ekim 2015 23:15 The Wonder of Animals - Episode 5 - Foxes. Picture Shows: Red Fox Full view

Doğanın En İyileri Belgeseli-4 Ekim 2015 23:15

Vahşi hayatı tanıdığınızı düşünüyorsanız, bir daha düşünün…

Gezegenimiz 10 milyonun üstünde canlı türüne ev sahipliği ediyor. Peki, neden bazıları başarılı olurken bazıları aynı başarıyı gösteremiyor? Bu nefes kesici belgesel dizisi doğanın kazananlarını mercek altına alarak başarı sırlarına ışık tutuyor. BBC imzalı Doğanın En İyileri maymunlardan fillere, karıncalardan ayılara, dünyanın en başarılı hayvan türlerini ekranlarınıza taşıyor. Sıra dışı fizyolojilerini ve inanılmaz adaptasyon becerilerini inceleyerek bu hayvanların neden bu denli başarılı olduğunu gözler önüne seriyor. Doğanın En İyileri kendi kendine aşı yapan karıncalar ve dünyanın manyetik alanını algılayabilen tilkiler gibi pek çok sürprizle dolu.

TİLKİLER
Gezegenimizdeki etoburlar hızla artan insan nüfusuyla rekabet etmekte güçlük çekiyor. Ama bir yırtıcı bu trendi tersine çeviriyor; tilki. Sayıları giderek artıyor ve yaşadıkları coğrafya giderek genişliyor. Bu başarının sırrını araştıran Chris Packham tilkilerin duyularını, zekasını ve koşullara ayak uydurabilme becerisini mercek altına alıyor. Yapılan son araştırmalar tilkinin dikey yarıklı gözbebeğinin gündüzleri çöl güneşinin keskin ışığında avlanmalarını nasıl kolaylaştırdığını; avının yerini belirlemek için dünyanın manyetik alanından nasıl faydalandığını ve yediği bozulmuş yiyeceklerin kentsel alanlarda yaşayan kızıl tilkilerin sağlığı için ne denli önem taşıdığını ortaya koyuyor.


Leave a comment