• Home  /
  • NTV   /
  • Doğanın En İyileri Belgeseli-6 Aralık 2015 23:15
Doğanın En İyileri Belgeseli-6 Aralık 2015 23:15 The Wonder of Animals - Episode 11 - Snakes. Picture Shows: Macro of common garter snake in the grass Full view

Doğanın En İyileri Belgeseli-6 Aralık 2015 23:15

Vahşi hayatı tanıdığınızı düşünüyorsanız, bir daha düşünün…

Gezegenimiz 10 milyonun üstünde canlı türüne ev sahipliği ediyor. Peki, neden bazıları başarılı olurken bazıları aynı başarıyı gösteremiyor? Bu nefes kesici belgesel dizisi doğanın kazananlarını mercek altına alarak başarı sırlarına ışık tutuyor. BBC imzalı Doğanın En İyileri maymunlardan fillere, karıncalardan ayılara, dünyanın en başarılı hayvan türlerini ekranlarınıza taşıyor. Sıra dışı fizyolojilerini ve inanılmaz adaptasyon becerilerini inceleyerek bu hayvanların neden bu denli başarılı olduğunu gözler önüne seriyor. Doğanın En İyileri kendi kendine aşı yapan karıncalar ve dünyanın manyetik alanını algılayabilen tilkiler gibi pek çok sürprizle dolu.

Yılanlar
Chris Packham yılanları gezegenimizin en başarılı yırtıcıları arasına sokan şeyin ne olduğunu araştırmaya koyuluyor. Basit anatomik yapıları aslında uzuvları, kanatlı ya da yüzgeçleri olan emsalleriyle mücadele edebilmelerini sağlayan kayda değer adaptasyonlar barındırıyor. Chris yılanların vücutlarını yalnızca sürünmek için değil tırmanmak, uçmak ve yüzmek için de kullanabildiklerini gösteriyor. Ayrıca av esnasında duyularını nasıl kullandıklarını, ısıya duyarlı organları sayesinde kurbanlarını karanlıkta nasıl yakaladıklarını, dillerini balıkları cezbetmek için nasıl kullandıklarını ve vücutlarındaki zehrin avlarını sadece öldürmek için değil hazmetmek için de kullanıldığını gösteriyor.


Leave a comment