• Home  /
  • NTV   /
  • Doğanın En İyileri Yırtıcı Kuşlar Belgeseli-13 Aralık 2015 23:15
Doğanın En İyileri Yırtıcı Kuşlar Belgeseli-13 Aralık 2015 23:15 The Wonder of Animals - Episode 12 - Birds of Prey. Picture Shows: White-tailed Sea Eagle (Haliaeetus albicilla) in flight, stretching talons about to take a fish. Taken on the lsle of Skye, Highland, Scotland Full view

Doğanın En İyileri Yırtıcı Kuşlar Belgeseli-13 Aralık 2015 23:15

Vahşi hayatı tanıdığınızı düşünüyorsanız, bir daha düşünün…

Gezegenimiz 10 milyonun üstünde canlı türüne ev sahipliği ediyor. Peki, neden bazıları başarılı olurken bazıları aynı başarıyı gösteremiyor? Bu nefes kesici belgesel dizisi doğanın kazananlarını mercek altına alarak başarı sırlarına ışık tutuyor. BBC imzalı Doğanın En İyileri maymunlardan fillere, karıncalardan ayılara, dünyanın en başarılı hayvan türlerini ekranlarınıza taşıyor. Sıra dışı fizyolojilerini ve inanılmaz adaptasyon becerilerini inceleyerek bu hayvanların neden bu denli başarılı olduğunu gözler önüne seriyor. Doğanın En İyileri kendi kendine aşı yapan karıncalar ve dünyanın manyetik alanını algılayabilen tilkiler gibi pek çok sürprizle dolu.

Yırtıcı kuşlar
Chris Packham yırtıcı kuşları gökyüzünün hakimi yapan şeyin ne olduğunu keşfe çıkıyor. Diğer kuşlara hükmetmelerini sağlayan güçleri, manevra kabiliyetleri ve olağanüstü hızları aslında bir dizi anatomik ve fizyolojik adaptasyona dayanıyor. Chris kel kartalın pençelerinin nasıl çalıştığını, çakır kuşunun keskin gözleri ve bir jiroskop gibi çalışan kafası sayesinde aynı anda hem avına hem de bulunduğu çevreye nasıl odaklandığını izah ediyor. Son araştırmalar doğanların sırtlarındaki tüylerin bir golf topunun üstündeki çukurlar gibi işlev görerek hava direncini azalttığını ve bu sayede hızlarının saatte 350 kilometreye vardığını ortaya koyuyor.


Leave a comment