Elçiye Zeval Olmaz-11 Nisan 2015 15:15 Logolu-Elçiye Zeval Olmaz Norveç Büyükelçisi 11 Nisan 2015 (1) Full view

Elçiye Zeval Olmaz-11 Nisan 2015 15:15

Norveç Büyükelçisi Janis Kanavin ve eşi Marianne Kanavin evlerinin kapılarını ilk kez Elçiye Zeval olmaz için açtı…

Büyükelçi Janis Kanavin, Norveç mutfağının olmazsa olmazı Somon Balığı kullanılarak hazırlanan Lumpe yaptı…

Ülkemizdeki elçileri konuk ederek, geleneksel kültürleri lezzetleri birbirinden renkli röportajlarla TRT Haber ekranlarına getiren Elçiye Zeval Olmaz, bu hafta Norveç Büyükelçiliği’nde…

Norveç Büyükelçisi Janis Kanavin ve eşi Marianne Kanavin evlerinin kapısını ilk kez Elçiye Zeval olmaz için açtı. Büyükelçi Kanavin ve eşinin yanında, Paskalya tatili nedeniyle Türkiye’ye gelen kızı, oğlu ve torunları da vardı.

Eşi ile birlikte mutfağa giren ve birbirinden lezzetli yemekleri kendi elleri ile hazırlayan Büyükelçi, Norveç mutfağının olmazsa olmazı Somon Balığı ile başladı. Patatesten yapılan lavaşın adı Lumpe.. Büyükelçi Lumpelerin içine krem peynir, üzerine de somon füme ve dereotu koydu.. Yani bir çeşit somon dürüm hazırladı.

İkinci bir yemek için kolları sıvayan Büyükelçi Janis, bu kez et yemeği yaptı. Adı Forikool olan, koyun eti kullanarak yahni hazırlayan büyükelçi yemeğin içine bol miktarda lahana koydu. Etin daha lezzetli olmasının sırrının ise çok az suyla ve birkaç saat ağır ağır pişmesi olduğunu söyledi.

Kuzey Avrupa’nın balıkları ile ünlü ülkesi Norveç’in farklı lezzetleri ve birbirinden renkli sohbetleri ile Elçiye Zeval Olmaz 11 Nisan Cumartesi 15.15’te TRT Haber’de…


Leave a comment