Elçiye Zeval Olmaz-11 Temmuz 2015 15:15 Logolu-Elçiye Zeval Olmaz 11 Temmuz 2015 Endonezya (4) Full view

Elçiye Zeval Olmaz-11 Temmuz 2015 15:15

Ekvator çizgisinde yer alan Endonezya Büyükelçisi Wardana ve eşi Ankara’daki evlerinin kapılarını Elçiye Zeval Olmaz ekibine açtı…

Ülkemizdeki elçileri konuk ederek, geleneksel kültürleri lezzetleri birbirinden renkli röportajlarla TRT Haber ekranlarına getiren Elçiye Zeval Olmaz, bu hafta adalar ülkesi Endonezya Büyükelçiliğinde.

İftar yemeğinde Elçiye Zeval Olmaz ekibini ağırlayan elçi Wardana ve eşi, geleneksel yemeklerinin tariflerini önce paylaştı sonra mutfağa girip bizleri için hazırladı. Kültürel çeşitliliğin yansıdığı üç yüzden fazla etnik grubun yaşadığı Endonezya’yı anlatırken büyükelçi, efsanelerini, dilden dile dolaşan hikayelerini de paylaştı.
Elçi Wardana, önce Hinduizmin sonra da Budizmin etkisi altında olan Endonezya’da 16. yüzyılla beraber İslamiyet’in Endonezya kültüründe etkisini gösterdiğini anlatırken, o dönemlerde yapılan tapınakların hala turistlerin ne kadar ilgisini çektiğini söyledi. Geleneklerini günümüzde yaşatan ve ev yaşantılarının her noktasında göreneklerinin ön plan çıktığını söyleşimizde ifade eden elçinin eşi, büyükannesinden çalmayı öğrendiği bambudan yapılan Endonezya enstrümanı çaldı.
Endonezya’nın iki okyanusun arasında yer almasının ve tropikal iklimin, yemek kültürlerine yansıdığını öğreniyoruz. Elçinin eşinin bol deniz ürünü ve acı biberle hazırladığı kavrularak yapılan yöresel yemeklerinin yanında mutfaklarında yumurtanın ise ayrılmaz bir besin kaynağı olduğunu fark ediyoruz. Ramazan ayında her hafta vatandaşlarını evlerinde ağırlayan elçi ve eşi, onlar için hazırladıkları yemekleri geleneksel törenle dağıttı. Endonezya’dan getirdikleri baharatları, tropikal meyveleri, sebzeleri kullandıkları yemekleri dualarla açtıkları oruçlarının ardında servise sundu.
Dünya mutfaklarından örnekleri ekrana taşıyan “Elçiye Zeval Olmaz”, sahilleriyle, deniziyle, eski medeniyetlerin inşa ettiği tarihi tapınaklarıyla ünlü Endonezya’nın yerel yemeklerinin tarifleriyle ve keyifli sohbetiyle 11 Temmuz Cumartesi 15.15’de TRT Haber’de.


Leave a comment