Elçiye Zeval Olmaz-14 Kasım 2015 15:15 Logolu-Elçiye Zeval Olmaz Demokratik Kongo Cumhuriyeti 14 Kasım 2015 (1) Full view

Elçiye Zeval Olmaz-14 Kasım 2015 15:15

Elçiye Zeval Olmaz bu hafta farklı yaban hayatıyla, yeraltı zenginliği ile dünyanın gözünü ayırmadığı
Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde…

Ülkemizdeki büyükelçileri konuk ederek, kendi kültürlerini, geleneksel lezzetlerini birbirinden renkli röportajlarla TRT Haber ekranlarına getiren Elçiye Zeval Olmaz bu hafta farklı yaban hayatıyla, yeraltı zenginliği ile dünyanın gözünü ayırmadığı Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde.

Büyükelçi Marcel Mulamba ve eşi, ülkelerinde maden uğruna yaşananları anlatırken, Belçika kolonisi oldukları dönemden günümüze tarihlerini, bayraklarını hatta ülkenin isminin nasıl değiştiğini ifade etti. “kanlı elmasın” vatanı olarak bilinen Kongo’da maden hem geçmişi hem de geleceği işaret ediyor. Büyükelçi, halkının yaşadıklarını Hollywood filminde dünyaya anlatılmasının hüznünü yaşasa da, dökülen kanları unutmamak önem taşıyor. Elçi Mulamba’nın evinde yer alan el sanatları ise bize halkın kendini ifade etme yöntemini bulduğunu gösteriyor. Bakırdan tablolar, Kongo’da yetişen muhteşem ağaçların köklerinden yapılan heykeller, kutular, halıların hepsi elçinin evini süslüyor.

Ülkesinde gazetecilik, televizyonculuk yapmış olan elçinin eşi ise mutfakta muz yapraklarının içinde balık buğulamanın ve ülkelerinden getirdikleri nehir balığının tarifini bizimle paylaştı. Balığın tütsülenme sürecini, farklı pişirme yöntemini merak ederken, aynı zamanda vahşi doğalarında nasıl balık yakaladıklarını da öğrendik.

Dünya mutfaklarından örnekleri ekrana taşıyan “Elçiye Zeval Olmaz” farklı kültürüyle adından söz ettiren Kongo’nun yerel yemeklerinin tarifleriyle ve keyifli sohbetiyle 14 Kasım Cumartesi 15.15’de TRT Haber’de…


Leave a comment