Elçiye Zeval Olmaz-23 Mayıs 2015 15:15 Logolu-Elçiye Zeval Olmaz Etiyopya 23 Mayıs 2015 (3) Full view

Elçiye Zeval Olmaz-23 Mayıs 2015 15:15

Etiyopya Büyükelçisi Gobezie Workneh, eşi ve oğlu ile evlerinin kapılarını ilk kez Elçiye Zeval olmaz için açtı…

Büyükelçi eşi ile birlikte hamur ve etin buluşması ile ortaya çıkan “İncera” adında farklı bir et yemeği hazırlıyor…

Ülkemizdeki elçileri konuk ederek, geleneksel kültürleri lezzetleri birbirinden renkli röportajlarla TRT Haber ekranlarına getiren Elçiye Zeval Olmaz, bu hafta Doğu Afrika ülkesi Etiyopya Büyükelçiliği’nde.

Evinin kapılarını ilk kez Elçiye Zeval Olmaz için açan Büyükelçi Gobezie Workneh, eşi ve oğlu ile Türkiye’de geçirdikleri günleri anlattı; iki ülke arasındaki ilişkilerin kuvvetli olduğunu söyledi. Büyükelçi ve eşi, yemekten önce ülkelerinin meşhur kahvesini yaptı. Etiyopyalılar bu ritüeli her sabah yapıyorlar. Önce kahveler tohumlarından ayıklanıyor ardından kavruluyor ve sonrasında öğütülüyor.

Kahve servisinden ardından yemeğe geçildi ve Büyükelçi eşi ile birlikte et yemeği hazırladı. Adı “İncera” olan bu yemek hamur ve etin buluşması ile ortaya çıkıyor. Yapılan hamurun içine hazırlanan et sote ekleniyor. Etiyopya mutfağının olmazsa olmazı baharatlar da bu yemeğin en önemli parçası. “İncera” yanına konan soslara batırılarak yendi.

Seda Erden’in sunduğu, birbirinden renkli sohbetler ve Etiyopya mutfağının farklı lezzetleri ile Elçiye Zeval Olmaz, 23 Mayıs Cumartesi 15.15’de TRT Haber’de.


Leave a comment