Elçiye Zeval Olmaz-25 Nisan 2015 15:15 Logolu-Elçiye Zeval Olmaz Ruanda Büyükelçisi 25 Nisan 2015 (5) Full view

Elçiye Zeval Olmaz-25 Nisan 2015 15:15

Ruanda Büyükelçisi Caezar Kayizari, eşi ile birlikte yaşadığı evinin kapılarını ilk kez Elçiye Zeval Olmaz için açtı…

Ülkesinde savaş kahramanı olarak bilinen Büyükelçi, mülteci olarak Avrupa’ya giden eşi ile hastanede nasıl
tanıştıklarını anlattı…

Ülkemizdeki elçileri konuk ederek, geleneksel kültürleri, lezzetleri birbirinden renkli röportajlarla TRT Haber ekranlarına getiren Elçiye Zeval Olmaz, bu hafta Ruanda Büyükelçiliği’nin misafiri oldu.

Ruanda Büyükelçisi Caezar Kayizari, eşi ile birlikte yaşadığı evinin kapılarını ilk kez Elçiye Zeval Olmaz için açtı, Türkiye’deki günlerinin nasıl geçtiğini anlattı. Ülkesinde savaş kahramanı olarak bilinen Büyükelçi, mülteci olarak Avrupa’ya giden eşi ile hastanede tanıştıklarını söyledi.

Beş çocuğu olan çift birlikte mutfağa girdi, diplomasiyi bir kenara bırakarak ülkelerinin yemeklerini hazırladı. Ruanda mutfağında patatese benzeyen yeşil muz sıklıkla kullanılıyor. Adı “İcitoki” olan bu yemek patlıcan ve fındık ezmesi kullanılarak pişiriliyor. Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan Barbunya yemeği de yapan Büyükelçi, yine kendi ülkesine ait yöresel bir lezzet olan “İbişimbo”yu hazırlarken soğan ve tereyağı kullandı.

Afrika ülkesi Ruanda mutfağının en lezzetli örnekleri ve renkli sohbetler ile Elçiye Zeval Olmaz 25 Nisan Cumartesi 15.15’te TRT Haber’de…


Leave a comment