Elçiye Zeval Olmaz-30 Mayıs 2015 15:15 Logolu-Elçiye Zeval Olmaz 30 Mayıs 2015 Kenya (5) Full view

Elçiye Zeval Olmaz-30 Mayıs 2015 15:15

Doğu Afrika’nın en renkli ülkesi Kenya’nın Ankara Büyükelçisi Kiema Kilonzo Elçiye Zeval Olmaz’a kapılarını açtı…

Ülkemizdeki elçileri konuk ederek, geleneksel kültürleri lezzetleri birbirinden renkli röportajlarla TRT Haber ekranlarına getiren Elçiye Zeval Olmaz, bu hafta Doğu Afrika’nın en renkli ülkesi Kenya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde…
Kendini Kenya’nın sıcak iklimden karlar içinde Ankara’da bulan Ankara Büyükelçisi Kiema Kilonzo ve ailesi daha Türkiye’ye alışma sürecinde. Çocukluktan bu yana aynı yolda yürüyen büyükelçi ve eşi önce diplomasi trafiğine sonra da Ankara’nın soğuk havasına alışmaya çalışıyor.
Daha önce ülkesinde parlamenter olan büyükelçi, Afrika kıtasındaki tüm ülkelerin aynı zannedilmesinden şikayetçi. Oysa ki tüm Afrika ülkelerinin farklı tadları, kültürleri bulunuyor.
Büyükelçi, Milli parklar ve hayvanların büyük göçü denilince akla gelen Kenya’da deniz turizminin de öne çıkarılması gerektiğini anlatırken eşi Christine bize geleneksel Pilau yapıyor.
Pliau, beyaz pirincin bolca kullanıldığını öğrendiğimiz Kenya mutfağında etli, patatesli ve tarçınlı pilav olarak geçiyor. Büyükelçi her ne kadar ağız tadında balığı ön plana çıkarsa da ailenin ve Kenya’nın favorisi Pilau. Malzemelerinde en dikkat çeken tarçını bol olması. Pirinçlerin mutlaka kavrulması ve hafif çatlaması gerekiyor. Et suyu ise bolca kullanılıyor Kenya mutfağında. Tarçın çubuklarının aromasının tüm pilava yayılması ise ayrı bir lezzet katıyor.
Yemeğin pişmesini beklerken de aynı Türkler gibi çay ikram ediliyor ama bu bizim bildiklerimizden değil. Adı Chai ve Kenya’dan gelmiş süt içinde demleniyor. İşte hem Chai hem Pilau’nun tarifleri ve Kenya hakkında bilmediklerinizi öğrenmek için “Elçiye Zeval Olmaz” 30 Mayıs Cumartesi 15.15’de TRT Haber’de…


Leave a comment