Elçiye Zeval Olmaz-4 Temmuz 2015 15:15 Logolu-Elçiye Zeval Olmaz 4 Temmuz 2015 (3) Full view

Elçiye Zeval Olmaz-4 Temmuz 2015 15:15

Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Rahul Kulshreshth ve eşi evlerinin kapılarını Elçiye Zeval Olmaz’a açtı…

Elçi Kulshreshth ve eşi, Hindistan’a özel lezzetlerden Papri cart ve maknimurk hazırlıyor…

Ülkemizdeki elçileri konuk ederek, geleneksel kültürleri lezzetleri birbirinden renkli röportajlarla TRT Haber ekranlarına getiren Elçiye Zeval Olmaz, bu hafta dünyanın bir yarımada ülkesi Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi’nde.

Hindistan büyükelçisi Rahul Kulshreshth ve eşiyle önce Hindistan’ı renkli kültürlerini, törenlerini konuştuk. Sonra da mutfağa girip geleneksel Hint yemeklerinin örneklerinin tariflerini alıp sizler için hazırladık. Nüfus bakımından dünyanın ikinci, yüzölçümü bakımından ise yedinci büyük ülkesi olan Hindistan’ın günümüze taşınan geleneklerini, törenlerini anlatan elçi Kulshreshth, Türkiye ile tarihsel geçmişlerini anlattı.
Elçi Kulshreshth ve eşi, dünyayı kasıp kavuran film sektörü Bolywood’u ile danslarıyla adından söz ettiren Hindistan’da müziğin geçmişten gelen bir gelenek olduğundan bahsederken evlerindeki her biblonun ne anlama geldiğinden bahsetti. Fil başlı Ganesha’nın hikayesi, dans eden tanrıları Shiva’nın nasıl kızgınlığını geçirdiğinin öyküsünü dinlerken, Hint mitolojisinden efsaneleri de bizlerle paylaştılar.

Birleşmiş Milletler’in kararı ile “Dünya Yoga Günü” ilan edilen 21 Haziran’da Türkiye’de yaptıkları organizasyonlardan, Türklerin yogaya duyduğu ilgiden bahseden elçi, ruhsal dinginlik konusunun Hindistan’da ne kadar önemli olduğunu anlattı.
Günlük kıyafetlerinde de gelenekselden vazgeçmeyen Hintlilerin, dört ile dokuz metre arasında değişen ipek kumaş özel giysileri Sari’nin giyilişini ve renklerin neyi ifade ettiğini anlatan elçinin eşi, geçmişe sahip çıkmanın kültürlerini yansıttığının altını çizdi.
Kendine özgün Hint mutfağında doğru zannettiğimiz yanlış bilgileri “Elçiye Zeval Olmaz” a anlatan elçi Kulshreshth ve eşi, Hindistan’dan getirdikleri özel baharatlarda yapılmış yemeklerin tariflerini paylaştı. Papri cart ve maknimurk yaparken dikkat edilmesi gereken tüm detayları aktarırken, geniş coğrafyasında Hindistan’nın her bölgede farklı çeşitte yapıldığını öğrendik.
Dünya mutfaklarından örnekleri ekrana taşıyan “Elçiye Zeval Olmaz”, törenleriyle, müzikleri, filmleri, değişik gelenek, görenekleriyle ünlü Hindistan’ın yerel yemeklerinin tarifleriyle ve keyifli sohbetiyle 4 Temmuz Cumartesi 15.15’ te TRT Haber’de


Leave a comment