Elçiye Zeval Olmaz-8 Ağustos 2015 15:15 Logolu-Elçiye Zeval Olmaz 8 Ağustos 2015 (6) Full view

Elçiye Zeval Olmaz-8 Ağustos 2015 15:15

Elçiye Zeval Olmaz, bu hafta müzik ve dansın yaşamın bir parçası olduğu ülkede, Burundi Büyükelçiliğinde…

Ülkemizdeki büyükelçileri konuk ederek, kendi kültürlerini, geleneksel lezzetlerini birbirinden renkli röportajlarla TRT Haber ekranlarına getiren Elçiye Zeval Olmaz, bu hafta müzik ve dansın yaşamın bir parçası olduğu ülkede, Burundi Büyükelçiliğinde.
Burundi’nin Ankara büyükelçisi Joel Nkurabagaya 6 kişilik ailesiyle bizi evinde ağırladı ve ülkesinden getirdiği göl balıklarıyla yapılan farklı yemek tarifini paylaştı. Büyükelçinin TRT Haber izleyicisi için hazırladığı sürpriz ise ülkesinin ritm tutkusunu ortaya çıkaran danslar oldu. Ankara’da Burundi’nin özel dansları izleme fırsatı bulduk. Törenlerde giydikleri kıyafetleri, bileklerindeki ziller ne anlama geldiğini müziğin önemini büyükelçi anlattı.
UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesine özel yapım davulun minyatürünü gösterirken, neden kadınların davula dokunamadığını öğrendik. Kutsal sayılan ve boğa derisinden yapılan davulu çalmak o kadar kolay değil. Ülkelerinde sadece bazı özel törenlerde çalınabilen davul, dünyanın her yerinde festivallerde yer alıyor. Kutsal törenlerini dünyanın her yerindeki insanlara tanıtım amaçlı gösteriyorlar.
Gölleriyle de ünlü Burundi’de doğa bilimcilerinin yıllarca peşinden koştuğu, dünyanın en büyük timsahıyla ilgili ayrıntıları büyükelçiden öğreniyoruz. Süregelen yıllarda insan yediği söylenen bu timsahın yakalanıp yakalanmadığını elçi Nkurabagaya açıkladı. Çocuklarıyla Ankara’da yaşayan Nkurabagaya ailesinin neşesi, Türkiye sevgisi ekrana yansıdı. Ülkelerinden özel getirdikleri sebzeleri ve balıkları anlatan elçi, kahvaltıda tercih edilen geleneksel yemeğinin tarifini paylaştı. Mutfakta önlüklerimizi giyip kültürlerini temsil eden yemekleri beraber hazırladık.
Dünya mutfaklarından örnekleri ekrana taşıyan “Elçiye Zeval Olmaz” farklı yaşam tarzları olan ritm ve müzik dolu Burundi’nin yerel yemeklerinin tarifleriyle ve keyifli sohbetiyle 8 Ağustos Cumartesi 15.15’de TRT Haber’de.


Leave a comment