• Home  /
  • Star   /
  • Kış Uykusu Filmi-29 Kasım 2015 23:30
Kış Uykusu Filmi-29 Kasım 2015 23:30 Logolu-Kış Uykusu Filmi Fotoğrafları (7) Full view

Kış Uykusu Filmi-29 Kasım 2015 23:30

Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği, ödüllü film Kış Uykusu STAR’DA…
Türk sinemasının yurtdışında en prestijli ödülleri kazanmış yönetmeni Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği Kış Uykusu’nda; Demet Akbağ, Haluk Bilginer, Melisa Sözen ve Nejat İşler gibi yıldız isimler yer alıyor.
Film, 2014 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazandı.

Film, eski bir tiyatro oyuncusu olan Aydın’ın, Anadolu bozkırlarının ortasında, adeta bir kış uykusuna yatmış gibi görünen ıssız bir mekanda, kendisiyle, hayalleriyle, sevdikleri ve taşrayla kurduğu ve düşe kalka sürdürmeye çalıştığı ilişkilerini konu alıyor. Karı-koca ve kardeşlik bağları da dahil her türlü insan ilişkisinin, çaresizlik, hayal kırıklığı, önyargılar ve çıkışsızlıkla mühürlenmiş olan o ağır kapısını aralıyor.

Aydın, emekli bir tiyatrocudur; oyunculuğu bıraktıktan sonra Kapadokya’ya babasından yadigar kalan butik oteli işletmek için geri döner. Aydın o günden sonra başlayan kış uykusu bu gözlerden ırak otelin içerisindeki gündelikleriyle, kah yerel bir gazeteye köşe yazıları yazarak kah her zaman niyetlendiği ancak bir türlü başlayamadığı tiyatro tarihi kitabını yazmayı düşünerek geçer. Tüm bu süreçte hayatında iki kadın vardır: Kendisine her anlamda uzak ve soğuk davranan genç karısı Nihal ve boşandıktan sonra yanlarına taşınan kız kardeşi Necla… Kışın bastırması ve artan kar yağışı bu küçük taşrada en çok Aydın’ın sinirlerine dokunur ve onu uzaklara gitmeye teşvik eder…

Yönetmen : Nuri Bilge Ceylan
Oyuncular: Haluk Bilginer, Melisa Sözen, Demet Akbağ, Ayberk Pekcan Ve Nejat İşler
Türü: Dram
Yapım Yılı: 2014


Leave a comment