• Home  /
  • NTV   /
  • Kozmos Belgeseli-11.Bölüm-31 Mayıs 2015 23:00
Kozmos Belgeseli-11.Bölüm-31 Mayıs 2015 23:00 NCOS7200 - COSMOS: A SPACETIME ODYSSEY is hosted by renowned astrophysicist Dr. Neil deGrasse Tyson. As with the legendary original series, the new COSMOS is the saga of how we discovered the laws of nature and found our coordinates in space and time. The series brings to life never-before-told stories of the heroic quest for knowledge, transporting viewers to new worlds and across the universe for a vision of the cosmos on the grandest – and the smallest – scale.

(credit: FOX) Full view

Kozmos Belgeseli-11.Bölüm-31 Mayıs 2015 23:00

BÜYÜK BİLİMİNSANI CARL SAGAN’IN İZİNDE
EVRENE DAİR YENİ KEŞİFLERİN IŞIĞINDA
Bu belgeselden sonra, yıldızlar size bir başka görünecek…

Çoğu efsanenin birden fazla öyküden oluştuğu, ancak yalnız bir kahramanının olduğu söylenir. Kozmos ise çok sayıda kahramanı olan tek bir öykü. Bu, insanoğlunun kuşaklar boyunca uzay ve zamandaki yerimizi keşfedip doğa kanunlarını anlamaya başlayışının destanı.
13 bölümlük belgesel boyunca araştırmalarımızı üç ana tema üzerinde yoğunlaştıracak ve kuşaklar boyunca araştırmacıların evrende nerede, hangi zamanda ve kim olduğumuzu anlamaya yönelik, henüz emekleme aşamasındaki bilgilerimizi artırmak için bilimsel değerlerden nasıl faydalandığını göreceğiz. Asla değişmeyecek tek şey, araştırmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyecek olmamız. Çünkü biz, hiç bitmeyecek bir yoldayız…

11. Bölüm: Ölümsüzler
İlla ölmemiz mi gerekiyor? Evrende sonsuza dek yaşayan, zamanın akışında namütenahi bir yolculuğa çıkan canlılar var mı? Yolculuğumuz milattan önce 2 bin 300 yılında bir gece, Akad prensesi güzeller güzeli Enheduanna’nın Fırat Nehri’nde süzülen saltanat kayığında başlıyor. O, tarihte yazdıklarının altında ismi geçen ilk kişi. Ölümünden binlerce yıl sonra bile, hala bize seslenebilecek güce sahip. Enheduanna’nın şiirlerinden biri, aşk tanrıçasının evreni fethedişini tasavvur ediyor. Akad prensesi, ölümsüzlüğün alabileceği biçimleri görebilmek üzere çıktığımız yolculuğun başlangıç noktası. Bu yolculukta, ölümsüzlük peşinde koşan Gılgamış’tan, 20. Yüzyıl başlarında Mısır’da bir köye düşen bir meteorun gizemine ve dünya dışı akıllı canlılarla iletişim kurma olasılığına kadar başka pek çok durağımız var.


Leave a comment