• Home  /
  • NTV   /
  • Kozmos Belgeseli-4.Bölüm-12 Nisan 2015 23:00
Kozmos Belgeseli-4.Bölüm-12 Nisan 2015 23:00 NCOS7200 - COSMOS: A SPACETIME ODYSSEY: More than three decades after the debut of “Cosmos: A Personal Voyage,” COSMOS: A SPACETIME ODYSSEY sets off on a new voyage for the stars. Hosted by renowned astrophysicist Neil deGrasse Tyson, the series will explore how we discovered the laws of nature and found our coordinates in space and time. […] Full view

COSMOS: A SPACETIME ODYSSEY: More than three decades after the debut of "Cosmos: A Personal Voyage," COSMOS: A SPACETIME ODYSSEY sets off on a new voyage for the stars. Hosted by renowned astrophysicist Neil deGrasse Tyson, the series will explore how we discovered the laws of nature and found our coordinates in space and time. 

(Photo credit: Patrick Eccelsine/FOX)

Kozmos Belgeseli-4.Bölüm-12 Nisan 2015 23:00

BÜYÜK BİLİMİNSANI CARL SAGAN’IN İZİNDE
EVRENE DAİR YENİ KEŞİFLERİN IŞIĞINDA
Bu belgeselden sonra, yıldızlar size bir başka görünecek…

Çoğu efsanenin birden fazla öyküden oluştuğu, ancak yalnız bir kahramanının olduğu söylenir. Kozmos ise çok sayıda kahramanı olan tek bir öykü. Bu, insanoğlunun kuşaklar boyunca uzay ve zamandaki yerimizi keşfedip doğa kanunlarını anlamaya başlayışının destanı.
13 bölümlük belgesel boyunca araştırmalarımızı üç ana tema üzerinde yoğunlaştıracak ve kuşaklar boyunca araştırmacıların evrende nerede, hangi zamanda ve kim olduğumuzu anlamaya yönelik, henüz emekleme aşamasındaki bilgilerimizi artırmak için bilimsel değerlerden nasıl faydalandığını göreceğiz. Asla değişmeyecek tek şey, araştırmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyecek olmamız. Çünkü biz, hiç bitmeyecek bir yoldayız…

4. Bölüm: Işığın Gizemi
Hayalgücü Gemisi’nde Geçmişin Penceresi, iki bin yıllık bir Çin filmini sahneye koyuyor ve böylece bizler de Çin’in ilk imparatorunun düşünce ve ifade özgürlüğü üzerinde kurduğu tahakküme ve dünyanın ilk kitap yakma olayına tanıklık ediyoruz. Arapçanın bilim dili olduğu, İslamiyet’in altın çağı 11. yüzyılda Avrupa ve Kuzey Afrika’yı ziyaret ediyor ve nasıl gördüğümüzü, ışığın nasıl hareket ettiğini ilk anlayan parlak fizikçi İbn-i Heysem’le tanışıyoruz. Onun belki de en önemli buluşu, izlediği bilimsel yöntemin kendisiydi. Işığı ve aydınlanmayı konu alan bu bölümün bir diğer konuğu da kızılötesini keşfeden William Herschel. Ardından, görünür ışık spektrumundaki boşlukları keşfedecek Bavyeralı beş parasız bir yetimin, bir prensin yardımıyla gerçeğe dönüşen peri masalını izliyoruz.


Leave a comment