• Home  /
  • NTV   /
  • Kozmos Belgeseli-7.Bölüm-3 Mayıs 2015 23:00
Kozmos Belgeseli-7.Bölüm-3 Mayıs 2015 23:00 NCOS7200 - COSMOS: A SPACETIME ODYSSEY: More than three decades after the debut of “Cosmos: A Personal Voyage,” COSMOS: A SPACETIME ODYSSEY sets off on a new voyage for the stars. Hosted by renowned astrophysicist Neil deGrasse Tyson, the series will explore how we discovered the laws of nature and found our coordinates in space and time. […] Full view

COSMOS: A SPACETIME ODYSSEY: More than three decades after the debut of "Cosmos: A Personal Voyage," COSMOS: A SPACETIME ODYSSEY sets off on a new voyage for the stars. Hosted by renowned astrophysicist Neil deGrasse Tyson, the series will explore how we discovered the laws of nature and found our coordinates in space and time. 

(Photo credit: Patrick Eccelsine/FOX)

Kozmos Belgeseli-7.Bölüm-3 Mayıs 2015 23:00

BÜYÜK BİLİMİNSANI CARL SAGAN’IN İZİNDE
EVRENE DAİR YENİ KEŞİFLERİN IŞIĞINDA
Bu belgeselden sonra, yıldızlar size bir başka görünecek…

Çoğu efsanenin birden fazla öyküden oluştuğu, ancak yalnız bir kahramanının olduğu söylenir. Kozmos ise çok sayıda kahramanı olan tek bir öykü. Bu, insanoğlunun kuşaklar boyunca uzay ve zamandaki yerimizi keşfedip doğa kanunlarını anlamaya başlayışının destanı.
13 bölümlük belgesel boyunca araştırmalarımızı üç ana tema üzerinde yoğunlaştıracak ve kuşaklar boyunca araştırmacıların evrende nerede, hangi zamanda ve kim olduğumuzu anlamaya yönelik, henüz emekleme aşamasındaki bilgilerimizi artırmak için bilimsel değerlerden nasıl faydalandığını göreceğiz. Asla değişmeyecek tek şey, araştırmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyecek olmamız. Çünkü biz, hiç bitmeyecek bir yoldayız…

7. Bölüm: Temiz oda
Gezegenimizin fırtınalı ilk gençliği, geride kendi başlangıcına dair hiçbir iz bırakmadı. O halde, Dünya’nın gerçek yaşını nereden biliyoruz? Coğrafya kimyacısı Clair Patterson, Dünya’nın kaç yaşında olduğunu bulmak için bilimsel bir yöntem geliştirdi ve bu yöntem sayesinde eşsiz bir keşfe imza atarak onun 4.5 milyar yaşında olduğunu hesapladı. Ancak Patterson’un büyük mücadelesi daha yeni başlıyordu. Kurşunun çevreye verdiği zararlar konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeyi kendine görev edinecek ve petro-kimya sanayiine karşı büyük bir savaş vererek kamu sağlığı konusunda 20. yüzyılın en büyük zaferini kazanacaktı.


Leave a comment