• Home  /
  • NTV   /
  • Kozmos Belgeseli-8.Bölüm-10 Mayıs 2015 23:00
Kozmos Belgeseli-8.Bölüm-10 Mayıs 2015 23:00 NCOS7200 - COSMOS: A SPACETIME ODYSSEY: More than three decades after the debut of “Cosmos: A Personal Voyage,” COSMOS: A SPACETIME ODYSSEY sets off on a new voyage for the stars. Hosted by renowned astrophysicist Neil deGrasse Tyson, the series will explore how we discovered the laws of nature and found our coordinates in space and time. […] Full view

COSMOS: A SPACETIME ODYSSEY: More than three decades after the debut of "Cosmos: A Personal Voyage," COSMOS: A SPACETIME ODYSSEY sets off on a new voyage for the stars. Hosted by renowned astrophysicist Neil deGrasse Tyson, the series will explore how we discovered the laws of nature and found our coordinates in space and time. 

(Photo credit: Patrick Eccelsine/FOX)

Kozmos Belgeseli-8.Bölüm-10 Mayıs 2015 23:00

BÜYÜK BİLİMİNSANI CARL SAGAN’IN İZİNDE
EVRENE DAİR YENİ KEŞİFLERİN IŞIĞINDA
Bu belgeselden sonra, yıldızlar size bir başka görünecek…

Çoğu efsanenin birden fazla öyküden oluştuğu, ancak yalnız bir kahramanının olduğu söylenir. Kozmos ise çok sayıda kahramanı olan tek bir öykü. Bu, insanoğlunun kuşaklar boyunca uzay ve zamandaki yerimizi keşfedip doğa kanunlarını anlamaya başlayışının destanı.
13 bölümlük belgesel boyunca araştırmalarımızı üç ana tema üzerinde yoğunlaştıracak ve kuşaklar boyunca araştırmacıların evrende nerede, hangi zamanda ve kim olduğumuzu anlamaya yönelik, henüz emekleme aşamasındaki bilgilerimizi artırmak için bilimsel değerlerden nasıl faydalandığını göreceğiz. Asla değişmeyecek tek şey, araştırmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyecek olmamız. Çünkü biz, hiç bitmeyecek bir yoldayız…

8. Bölüm: Güneş’in kardeşleri
Kozmos’un bu bölümünde, geleneksel inanışlara meydan okuyarak yıldızların gerçek yaşam öyküsünü gözler önüne seren iki inanılmaz kadının, Annie Jump Cannon ve Cecilia Payne’in olağanüstü öyküsünü dinliyoruz. Cannon 20. yüzyılın başlarında yıldızların spektral özelliklerinin kataloğunu hazırlamak için bir grup kadın gökbilimciye liderlik etti. Bundan 20 yıl sonra İngiliz gökbilimci Payne verileri analiz edip yıldızların kimyasal bileşimini ortaya çıkarmak için Cannon’la güçlerini birleştirdi. Bu sıra dışı öykünün ardından, Hayal Gücü Gemisi’yle yıldızların yaşam ve ölümünü keşfe çıkıyoruz.


Leave a comment