• Home  /
  • NTV   /
  • Osmanlı: Avrupa’nın Müslüman Hükümdarları Belgeseli-1.Bölüm-28 Haziran 2015 23:00
Osmanlı: Avrupa’nın Müslüman Hükümdarları Belgeseli-1.Bölüm-28 Haziran 2015 23:00 THE OTTOMANS – EUROPE’S MUSLIM EMPERORS: Episode 1 - Picture Shows: Rageh and Istanbul skyline Full view

Osmanlı: Avrupa’nın Müslüman Hükümdarları Belgeseli-1.Bölüm-28 Haziran 2015 23:00

Osmanlı, milyonlarca kilometre kareye yayılmış bir super güç ve dünyanın son İslam imparatorluğuydu. İstanbul’daki başkentinden, eski Roma’nın tüm haşmetiyle boy ölçüştü. Ve gücü elinde tuttuğu altı asırdan sonra, bundan 100 yıldan az bir zaman once yıkıldı.
Rageh Omaar, eski imparatoluk topraklarında geziyor ve bir hanedanın, tek bir ailenin, modern dünyayı saran bir islam hükümdarlığına dönüşme hikayesini anlatıyor.
1.Bölüm
Rageh Omaar Osmanlıların sıra dışı geçmişine ışık tutuyor. Bir zamanların göçebe atlıları olan Osmanlılar üç kıtaya uzanan uçsuz bucaksız bir imparatorluğun hükümdarlarına dönüştü. Baş döndürücü bir hızla güneyde Bağdat ve Kahire’nin hâkimi oldular; İslamiyet’in kutsal kentleri Mekke, Medine ve Kudüs’ün kontrolünü ele geçirdiler. Öte yandan Saraybosna’yı alıp Viyana kapılarına dayanarak Avrupa’nın iç kesimlerine dek ilerlediler.


Leave a comment