Paha Biçilemez İstanbul-4 Aralık 2015 21:15 Logolu-Paha Biçilemez İstanbul 4 Aralık 2015 (1) Full view

Paha Biçilemez İstanbul-4 Aralık 2015 21:15

Paha Biçilemez İstanbul bu hafta İstanbul’un kalbi, kültür-sanat ve eğlence merkezi, Türkiye mozaiği Beyoğlu’nda.

1928 senesinden beri Taksim Meydanı’nın simgesi taksim Cumhuriyet Anıtı’ndan başlayan yolculuk, tarihi 1723 yılına ulaşan, dışarıda kuş evlerine içeride ise yüklü bir tarihe ev sahipliği yapan Maksem ile devam ediyor. Sonrasında Saffet Emre Tonguç bir zamanlar Grande Rue de Pera (Büyük Pera Caddesi) veya Cadde-i Kebir (Büyük Cadde) olarak bilinen İstiklal Caddesi’ne keşfe çıkıyor.

Türkiye’deki Ermeni Katoliklerin en büyük ve en görkemli kilisesi olan 1837 tarihli Surp Ohan Vosgeperan Ermeni Katolik Kilisesi, Görkemli kapısıyla 19. yüzyıl pasaj mimarisinin tipik ve en güzel örneklerinden Aynalı Pasaj-diğer adıyla Avrupa Pasajı, Bir dönem Jön Türkler’in buluşma merkezi, Ahmet Mithat Efendi’den Namık Kemal’e pek çok ismi ağırlamış Hazzo Pulo Pasajı, 19. yüzyılda inşa edilen, İstanbul’un ilk neo-gotik yapısı olarak geçen, tavan süslemeleriyle kendisine hayran bırakan Kırım Kilisesi, 1926 senesinden beri aynı yerinde hizmet veren, semtin “bellek mekanlarından” Üçyıldız Şekercisi, yumurtadan mantara, greyfurttan üzüme her şeyin turşusunu kuran meşhur Petek Turşucusu, geçmişte şarap bağı olarak kullanılan bugün Yunan ve Roma eserleri, son halife Abdülmecid tarafından yaptırılan çeşmeye ev sahipliği yapan muhteşem Fransız Sarayı ve 1906 senesinden günümüze orijinal haliyle gelebilen nadir Art Nouveau binalardan Ravouna Binası ve terasından muhteşem İstanbul manzarası bu hafta Paha Biçilemez İstanbul’da.

Şık dükkanları, büyükelçilik binaları, tarihi yapıları, hanları, pasajları ile İstiklal Caddesi ve Taksim bu Cuma 21.10’da NTV’de!


Leave a comment