Para Dedektifi-28 Haziran 2015 21:00 Logolu-Cem Seymen Para Dedektifi (1) Full view

Para Dedektifi-28 Haziran 2015 21:00

Anadolu çiçeğinden neden bal çıkmıyor?

CNN TÜRK’te, 28 Haziran Pazar günü saat 21:00’de, Para Dedektifi Cem Seymen, “Türkiye arıcılıkta neden geri kaldı?” sorusuna yanıt arayacak.

Türkiye, bal üretimi ve arı kolonisi sayısında Çin’den sonra dünyada ikinci sırada ama dünya piyasasında Türk balının esamesi okunmuyor. Türkiye’de arıcılık yapan çok az. Sadece 60 kişinin arıcılıkla uğraştığı Türkiye bioçeşitlilik açısından dünyanın en zengin ülkelerinden bir olmasına rağmen sahip olduğu bu zenginliği katma değere dönüştüremiyor. Üretici maliyeti yüzünden çok pahalı olduğu için dünya pazarlarına ihracat da yapamıyor.

Para Dedektifi, 6,5 milyon kovanı olan Türkiye’nin neden yeterli üretim yapmadığını araştıracak, çözüm önerilerini sıralayacak ve fiyatların pahalı olmasının temel sebeplerini anlatacak.

Cem Seymen’e göre, Türk arıcısı bal üretiminin yanında katma değerli ürün elde edebilirse yıllık toplam geliri de artacağından daha çok kişi sektöre girebilir. Böylece çoğu endemik Anadolu çiçeklerinin balı rekabetçi fiyatlarla dünyada önemli marka olabilir.

Silivri’de yapılan çekimlerde eğitim alan köylüler de Para Dedektifi’ne konuk olacak, üretim heyecanını paylaşacak.

Cem Seymen, tükettiğimiz her şeyin üreticiden eve gelene kadar fiyat analizini yapmaya devam ediyor.

Cem Seymen tam bir dedektif gibi ürünün kaynağına kadar iniyor. Maliyet tablosunu çıkarıp o ürünün tüketiciye ulaşana kadar kimlere para kazandırdığını araştırıyor. Para Dedektifi’nde Cem Seymen etiketin arkasındaki dünyaya bakarken geçtiği yolları, kasabaları, köyleri anlatıyor, insan öykülerine kendine özgü üslubu ile yer veriyor.


Leave a comment