Romanlardaki Türkiye-3 Mayıs 2015 17:20 Logolu-Zeynep Celeb Romanlardaki Türkiye 3 Mayıs 2015 Full view

Romanlardaki Türkiye-3 Mayıs 2015 17:20

Türkiye’nin tarihini romanlar üzerinden yeniden okumaya hazır mısınız?
Romanlardaki Türkiye
Bir toplumun, bir ülkenin tarihi, ülkelerarası anlaşmalar, evraklar, notalar, manifestolar, savaş belgeleri veya resmi tarih anlatılarından ibaret değildir. Tarih, her küçük karesi o resmin anlamını değiştirecek ve yeniden yorumlamamıza sebep olacak büyük bir resim gibidir adeta.
“Romanlardaki Türkiye” ülkemizin geçmişini, bugününü ve elbette geleceğini bir de romanlar üzerinden okumayı hedefliyor.
Türk romanına yeni bir pencereden bakmayı, modernleşme ve batılılaşma maceramızı, hep birlikte bir kez daha, serinkanlılıkla gözden geçirmeyi teklif ediyor.
Büyük hikaye üzerindeki küçük hikayelere, gündelik yaşamın sosyolojisine, büyük resmin kenarındaki ayrıntılara odaklanıyor.
Kim bilir “küçük ayrıntılar” deyip geçtiklerimiz, belki de resmin merkezini oluşturuyordur. Belki yanlış olan sadece bizlerin bakış açısıdır.
“Romanlardaki Türkiye” edebiyat, düşünce ve güncel aktüel hayatın aynı denize dökülen ırmaklar olduğuna inanıyor.
Tanzimat Dönemi’nden bugüne temsil gücü bulunan ve romancılığımız açısından önemli bulunan romanlarımız, yazarlar, eleştirmenler ve farklı disiplinlerden akademisyenler tarafından yorumlanarak yeni bir Türkiye haritası oluşturuluyor. Üstelik bunu yaparken bugüne kadar görmezden gelinen, gözden kaçırılan ya da farklı sebeplerle hak ettiği ilgiyi görememiş romanları/yazarları da yeniden dikkatlere sunuyor.
“Huzur”dan, “Muhadarat”a, “Eylül”den “Vurun Kahpeye”ye, “Tehlikeli Oyunlar”dan “Ciğerdelen”e, “Araba Sevdası”ndan “Devlet Ana”ya, “İnce Memed”den, “Fatih-Harbiye”ye Türk romanı, bütün yönleriyle ve bugüne ışık tutacak meseleleriyle “Romanlardaki Türkiye” de enine boyuna sergileniyor.
Romanların önemli sahneleri, deneyimli sinema oyuncularımız tarafından canlandırılıyor.
“Romanlardaki Türkiye” hem seyirlik ve ilgi çekici bir “docu-drama” dizisi olarak ekranlarımıza yeni bir soluk getiriyor; hem de okumayı önceleyen televizyon izleyicilerimize renkli ve benzersiz bir kültür ziyafeti sunuyor.
“ROMANLARDAKİ TÜRKİYE” belgeseli Zeynep Celeb’in sunumuyla 3 Mayıs Pazar 17.20’de TRT Haber’de…


Leave a comment