• Home  /
  • NTV   /
  • Söz Müzik Müzeyyen Senar-18 Temmuz 2015 22:00
Söz Müzik Müzeyyen Senar-18 Temmuz 2015 22:00 Logolu-Müzeyyen-Senar Full view

Söz Müzik Müzeyyen Senar-18 Temmuz 2015 22:00

Bayramın 2. Günü “Söz ve Müzik: Assolistler” belgeseli 16.00’da assolistlerin resmi geçit yapacağı özel bölümle devam ediyor. Gönül Yazar, Neşe Karaböcek, Emel Sayın ve Seçil Heper’in hayatından ve sanat yaşamından satırbaşlarının anlatıldığı bu özel bölümde bir yandan da unutulmaz şarkıları bir kez daha hatırlayacağız… Aynı gece 22.00’de ise bu yıl aramızdan ayrılan Cumhuriyet’in Divası Müzeyyen Senar bölümü yayınlanacak… Sanatçının anısına yayınlanacak bu bölümde Senar’ın 97 yıllık yaşam hikayesi tüm ayrıntılarıyla ekrana gelecek. Belgeselde kızı Feraye Işıl ile “Müzeyyen Senar” kitabının yazarı, yakın dostu Radi Dikici başta olmak üzere sanatçı dostlarıyla yapılan özel röportajlar, arşivlerden unutulmaz kayıtlar ve belgeler yer alacak.

Müzeyyen Senar bölümünden notlar:

Müziğe adanmış bir ömür… Harbiye’deki Radyoevi’nden, Taksim Meydanı’ndaki Kristal Gazinosu’na, biraz ilerideki Maksim Gazinosu’dan, Belvü Bahçesi’ne, Tepebaşı’na, oradan Dolmabahçe Küçükçiftlik Park’ına… Taş plaklardan gramafonlara, pikaplardan lambalı radyolara,, her yerden yükseliyor Müzeyyen Senar’ın sesi. Tarih, onun sesinde yeniden canlanıyor..

1919 YILINDA BURSA’DA DOĞAR MÜZEYYEN SENAR. İSTANBUL’DA MUSİKİ DERLERİ ALMAYA BAŞLADIĞINDA HENÜZ 11 YAŞINDADIR. SESİNİN GÜZELLİĞİ KADAR DUYDUĞU HER ŞARKIYI KOLAYCA EZBER EDİP, KENDİ YORUMUNU KATARAK SÖYLEMESİYLE DE DÖNEMİN BESTEKARLARININ DİKKATİNİ ÇEKER.

RADİ DİKİCİ
“Mesela Saadettin Kaynak, Selahattin Pınar çok kere ilk bestelerini onunla geçmeyi isterlermiş, özellikle Saadettin Kaynak. Osman Nihat Akın babası öldüğü zaman 1935 yılında “Gecenin matemini aşkına örtüp sarayım”, şarkısını ilk defa Müzeyyen Hanım’la geçmiştir.”

MÜZEYYEN SENAR (arşiv röportajı)
“1932’de gitmiştim ben Selahattin Pınar’ın evine, Fatih’te oturuyor. Babası ölmüş o zaman. ‘Gel’ dedi. Ben de çocuğum o zaman. ‘Sana babama yaptığım şarkıyı geçicem’ dedi. Gecenin matemini… şarkısını babasına yazmış, bana okudu. “

RADİ DİKİCİ
“Selahattin Pınar evde notayı uzatmış ona, o içeride gidip çalışmış, gelmiş, okumuş ama tümüyle farklı okumuş. Demişti ki; ‘Başka türlü okuyabilmem mümkün değildi. Çünkü Selahhatin Pınar’ın o iç acısını içimde yaşadım, onu yaşadığım için öyle okumak mecburiyetindeyim’. Selahattin Pınar ‘Bunu bir daha okur musun?’ diye sormuş. ‘Mümkün değil şu anda’ demiş Müzeyyen Hanım, çünkü artık o duygu yükünün tekrar aktarılabilmesi mümkün değil.”

1932 YILINDA ÖNCE RADYODA DUYULUR SESİ, HEMEN BİR YIL SONRA İSE TAKSİM BELVÜ BAHÇESİ’NDE İLK KEZ SAHNEYE ÇIKAR VE GAZİNO DÜNYASININ İLK ASSOLİSTLERİNDEN BİRİ OLUR. MÜZEYYEN SENAR, ATATÜRK’ÜN HUZURUNDA ŞARKI SÖYLEME ŞANSINA DA ERİŞİR… 1936 YILINDA ATATÜRK’ÜN DAVETİYLE DOLMABAHÇE SARAYI’NA GİDER VE ŞARKILARINI BU KEZ ATATÜRK İÇİN SÖYLER…
SENAR, 88 YAŞINA DEK SAHNEDE KALACAK, KENDİNDEN SONRA GELEN NİCE ŞARKICIYA İLHAM VERECEK VE ADI TÜRK MÜZİĞİNE ALTIN HARFLERLE YAZILACAKTIR.


Leave a comment