• Home  /
  • NTV   /
  • Söz Müzik Zeki Müren-17 Temmuz 2015 22:00
Söz Müzik Zeki Müren-17 Temmuz 2015 22:00 Logolu-Zeki Müren Full view

Söz Müzik Zeki Müren-17 Temmuz 2015 22:00

Bayramın 1. Günü “Söz ve Müzik: Assolistler” belgeseli 18.00’de Türkiye’nin en büyük assolistlerinin resmi geçit yapacağı özel bir bölümle başlıyor. Safiye Ayla, Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Behiye Aksoy ve Hamiyet Yüceses’in anlatıldığı bu özel bölümde sanatçıların hikayelerini dinlerken bir yandan da unutulmaz şarkıları bir kez daha hatırlayacağız… Aynı gece 22.00’deyse Türkiye’nin “Sanat Güneşi” Zeki Müren’in başarılarla dolu çarpıcı hayat hikayesi NTV’de olacak…

ZEKİ MÜREN BELGESELİNDEN SATIRBAŞLARI:

MÜZEYYEN SENAR’IN İLHAM VERDİĞİ SAYISIZ ŞARKICIDAN BİRİ DE ZEKİ MÜREN’DİR. İLK KEZ BURSA’DA VERDİĞİ BİR KONSER SONRASINDA SENAR’IN YANINA ÇEKİNEREK GELEN GENÇ, ÇOK DEĞİL, BİRKAÇ YIL SONRA BİR YILBAŞI GECESİ İSTANBUL RADYOSU’NDA OKUDUĞU ŞARKILARLA TÜRK MÜZİĞİNİN YENİ YILDIZI OLACAĞINI MÜJDELEYECEKTİR.

MÜZEYYEN SENAR:
“Zeki Müren’i ben 1948te Bursa’da Çelik Palas’ta tanıdım, 17 yaşındaydı. İlk benim karşıma geldi Zeki Müren. Bir beste okudu. Nihavend bir beste okudu sonra bir maya okudu. ‘Nereden öğrendin evladım sen bunu?’ dedim. ‘Efendim, ben sizin plaklarınızla yoğruldum’, dedi bana. ‘Sen gel bana’ dedim. bir sene bana yalıya geldi. Benim yalım vardı bir zamanlar Rumeli Hisarı’nda. Ona Şerif Bey’len ders yaptık.

İLK KEZ 1955 YILINDA KÜÇÜK ÇİFTLİK PARKI GAZİNOSU’NDA SAHNEYE ÇIKAR ZEKİ MÜREN.

ZEKİ MÜREN: (arşivlerdeki röportajlardan)
“1955 yılının 26 Mayıs gecesi, bir bayrama rastlıyordu. Küçükçiftlik Parkı’nda konserlerime başladım. Herkes 4 sene böyunca beni merak etmişti radyodan, kimdir, nedir, o zaman şimdiki gibi basın organları da yok sanatçıları tanıtacak veya çok az miktarda ve büyük bir rağbetle konserlerimi sürdürdüm. Sahnede giydiğim ilk beyaz frak, ilk bordo smokin, papyonuma işlettiğim küçük bir inci birçok söylentilere yol açtı. Fakat bugün birçok sanatçı bunun tatbikini yaptığına göre, öncülüğünü yaptığım için memnun olmam gerekiyor.”

HENÜZ YENİ YENİ YERLEŞMEYE BAŞLAYAN ASSOLİST KAVRAMI, ONUN SAHNEYE GETİRDİĞİ YENİLİKLERLE GAZİNO DÜNYASINDA BİR PAYEYE DÖNÜŞÜR. SADECE SESİ VE ŞARKI SÖYLEME BİÇİMİYLE DEĞİL, TAVRI VE TARZIYLA DA ZEKİ MÜREN, TÜRK MÜZİĞİNE DAMGASINI VURUR.

ZEKİ MÜREN (Arşivlerdeki röportajlarından)
“İlkokula girdiğim ilk yıl defter kapaklarını yuvarlak keserdim. plak gibi. ortasına etiket yapıştırırdım ve büyük harflerle “Okuyan: Zeki Müren” yazardım. Bu plakları gramafona yerleştirirdim. Sanki benim plağım çalıyormuş gibi elime aldığım karton bir borudan gramafonun içine şarkılar söylerdim. Tanrıya şükürler olsun bu karton plaklar bir gün gerçek plaklara dönüştü, ve sonunda altın plaklar oldu. ”

(Sahnede giydiği kostümlerle ilgili)
“Smokinden yakaları işlenmiş bir kostüme geçtim. Sonra daha fazla renkli, işlemeli, modern desenli kostümler giymeye başladım. Bunlar pelerinlere, hatta mini şortlara kadar gitti. Halkımız hoş karşılamasaydı bunları giymezdim. Müstehzi bir bakış sezseydim hemen keserdim bu işi ve smokinle konserlerime devam ederdim. Sanatçı kendini eskimeden yenilemelidir.

ZEKİ MÜREN 1960 YILINDAN İTİBAREN, MAKSİM GAZİNOSUNUN ASSOLİSTİ OLUR.

SEYYAL TANER
“Zeki Bey bir okul, keşke herkes onun tedrisatından geçmiş olsaydı. İnanılmaz bir disiplini olan bir ustaydı Zeki Müren.

GÖNÜL YAZAR
“Benim hayatımda en önemli Müzeyyen Senar’la Zeki Müren’dir. Elbiseleri, el mikrofonuyla okuması, değişe değişe elbiseleri, son derece saygılı konuşması, bir hürmet, bir saygı, nasıl diyeyim, her şeyiyle başkaydı”

HÜLYA KOÇYİĞİT
“O büyük hayranlık duyduğum ve benim için gerçek anlamda, ona yakıştırılan lakab ‘Sanat Güneşimiz’, hakikaten güneş gibiydi. Çünkü sesiyle, tavrıyla, Türkçesiyle, sahneye getirdiği yeniliklerle, kurallarla, kaidelerle, işini çok ciddiye alması, o işe bir saygınlık kazandırması… Zeki Bey her yönüyle muhteşem bir sanatçıydı.”


Leave a comment