• Home  /
  • Genel   /
  • Süper Hayvanlar Belgeseli-2.Bölüm-16 Ağustos 2015 23:05
Süper Hayvanlar Belgeseli-2.Bölüm-16 Ağustos 2015 23:05 Animal Super Senses - Episode 2 - Sound. PICTURE SHOWS: Coqui Frog on leaf Full view

Süper Hayvanlar Belgeseli-2.Bölüm-16 Ağustos 2015 23:05

Sesle ‘gördüğünüzü’, toprağın derinliklerindeki yiyeceklerin kokusunu alabildiğinizi ya da dünyayı ağır çekimde görebildiğinizi hayal edin.
BBC imzalı belgesel, hayvan duyularının olağanüstü dünyasını keşfetmek için sizi algımızın sınırlarının ötesine davet ediyor.

Oldukça şaşırtıcı duyulara sahip olsak da, aslında algı dünyamız epey sınırlıdır. Gezegenimizde yalnızca hayvanların farkına varabildiği gizli bir dünya mevcuttur. BBC imzalı belgesel dizisinde, biyolog Patrick Aryee ve fizikçi Helen Czerski hayvan duyularının gizli dünyasını keşfe çıkıyor. Süper Hayvanlar, fillerin nasıl olup da gök gürültüsünü kilometrelerce mesafeden duyabildiğini, arıların karmaşık feromonları birbirinden nasıl ayırt edebildiğini ve buna benzer daha pek çok sıra dışı öyküyü ekranlarınıza getiriyor.
İkinci bölümün konusu ses… En pes gümbürtülerden en tiz gıcırtılara kadar, işitme eşiğimizin dışında kalan seslerin dünyasına yolculuk ettiğimiz bu bölümde, ‘sesle görmenin’ ne anlama geldiğini ve timsahların nasıl olup da suyu dans ettirecek kadar düşük frekanslı titreşimler üretebildiğini göreceğiz.


Leave a comment