• Home  /
  • NTV   /
  • Süper Hayvanlar Belgeseli-3.Bölüm-23 Ağustos 2015 21:00
Süper Hayvanlar Belgeseli-3.Bölüm-23 Ağustos 2015 21:00 Animal Super Senses - Episode 3 - Scent. PICTURE SHOWS: Skunk looking to camera Full view

Süper Hayvanlar Belgeseli-3.Bölüm-23 Ağustos 2015 21:00

Sesle ‘gördüğünüzü’, toprağın derinliklerindeki yiyeceklerin kokusunu alabildiğinizi ya da dünyayı ağır çekimde görebildiğinizi hayal edin.
BBC imzalı belgesel, hayvan duyularının olağanüstü dünyasını keşfetmek için sizi algımızın sınırlarının ötesine davet ediyor.

Oldukça şaşırtıcı duyulara sahip olsak da, aslında algı dünyamız epey sınırlıdır. Gezegenimizde yalnızca hayvanların farkına varabildiği gizli bir dünya mevcuttur. BBC imzalı belgesel dizisinde, biyolog Patrick Aryee ve fizikçi Helen Czerski hayvan duyularının gizli dünyasını keşfe çıkıyor. Süper Hayvanlar, fillerin nasıl olup da gök gürültüsünü kilometrelerce mesafeden duyabildiğini, arıların karmaşık feromonları birbirinden nasıl ayırt edebildiğini ve buna benzer daha pek çok sıra dışı öyküyü ekranlarınıza getiriyor.

Üçüncü bölümün konusu: Koku
Koku alma duyuları bizimkilerden katbekat keskin hayvanlarla tanışın. Helen, kendini korumak için yanına yalnızca bir miktar sıvı alarak Bahama Adaları’nın köpekbalığından geçilmeyen sularına dalıyor. Denize bıraktığında köpekbalıklarının hızla kaçışmasına yol açan “Ölüm kokusu”, bu alanda çığır açacak yepyeni bir teknoloji. Bu arada Patrick, kokarcaların neden o kadar kötü koktuğunu ve yırtıcı hayvanların onlardan korunmak için ne tür çarelere başvurduğunu bizzat keşfediyor.


Leave a comment