Yaşayan İnsan Hazineleri-4 Temmuz 2015 22:20 Logolu-Yaşayan İnsan Hazineleri 4 Temmuz 2015 (2) Full view

Yaşayan İnsan Hazineleri-4 Temmuz 2015 22:20

Karadenize özgü bir müzik aleti olan kemençe yok olmasın diye uğraşan Kemençe Ustası Azmin Kavalcı’nın hikayesi…

TRT Haber, yine büyük bir merak ve ilgiyle izlenecek yepyeni bir yapımı izleyicileriyle buluşturuyor: Yaşayan İnsan Hazineleri…

Her türlü gösterişten uzak yaşadılar… Her şeyin hızla tüketildiği dünyada düne, köklerine ait sözler kaybolmasın diye bir ömür tükettiler… Yüreğimizi sevdalandırdılar geçmişe, ona saygı duymamızı öğrettiler… Onlar Yaşayan İnsan Hazinesi, her hafta izleyicilerle çarşamba akşamları TRT Haber’de buluşacaklar.

AZMİN KAVALCI – KEMENCE USTASI
Rizeli Azmin Kavalcı, çocukken oyuncaklarını kendi yapardı; ağaçtan, yapraktan, taştan… Çalıp söyleyebileceği bir kemençesi olsun isterdi her zaman. 95 yılında bir ustanın yanında başlar öğrenmeye, kemençe çalmayı Azmin Kavalcı. Hocası müzik kulağının olmadığını söylese de, kaybolmaz içindeki kemençe merakı. Hocasından yapımını öğrenir. Her yaptığı kemençesi, bir diğerinden daha farklı daha iyi olsun ister. Karadenize ait olan bu müzik aleti yok olmasın diye uğraşıp durur. Ve bugün Azmin Kavalcı bir ucuyla geçmişte, bir ucuyla bugünde, bir ucuyla da gelecektedir. Başarmıştır.
Yaşayan İnsan Hazineleri, 4 Temmuz Cumartesi 22.20’de TRT Haber’de…


Leave a comment