Yoldan Çık-12 Temmuz 2015 21:00 Logolu-Yoldan Çık Darende 12 Temmuz 2015 (2) Full view

Yoldan Çık-12 Temmuz 2015 21:00

Yoldan Çık bu hafta sizi kanyonların sakladığı şehir Darende’ye misafir ediyor…

TRT Haber, benzerlerinden farklı, sıradışı, büyüleyici güzellikleri ilginç anekdotlarla gözler önüne serecek bir gezi programını ekranlarına getiriyor: Yoldan Çık…

Türkiye içinde yer alan ve kahverengi tabela statüsünde koruma altında bulunan tarihi ve turistik yerleri, farklı çekim teknikleri ve bakış açısıyla ekrana taşıyacak olan Yoldan Çık, anlatılan bölgenin tarihi geçmişinden, bugün geldiği noktaya kadar yaşanan olayları yansıtıyor. Kültürel farklılıklarımızı ve yöresel zenginliklerimizi akıcı bir anlatıyla sunan program, zengin hava çekimleriyle de dikkat çekiyor.

Tohma vadisi bundan 7 bin yıl önce duyduğu ayak sesleriyle çınladı. Yaklaşan kafilenin lideri, çağlayan suyun sesini dinledikten sonra, yüksek bir kayanın üzerine çıkarak, halkına şöyle seslendi ; “ Hititlerin yeni yurdu burasıdır”. Kafileden yükselen sevinç çığlıkları, çok geçmeden Asurluları, hemen sonrasında Persleri ve nihayet Romalıları bu saklı cennete çekti. Asurlular burayı “güzel Tiranda’mız” diye sevdi. Romalılar “ bereketli Tiryandafil” dediler. Hz. Ömer İslam’ın kapılarını buraya açtığında, vadinin kaderi çoktan değişmişti. Yıllar sonra Yavuz Sultan Selim, vadinin tepesine sancağını dikti ve burası otuz yapraklı gül şehri Darende oldu… Yoldan Çık, bu hafta sizi kanyonların sakladığı şehir Darende’ye misafir ediyor.
Yoldan Çık yeni bölümüyle 12 Temmuz Pazar 21.00’de TRT Haber’de…


Leave a comment