Yoldan Çık-8 Ağustos 2015 22:15 Logolu-Yoldan Çık 8 Ağustos 2015 Divriği (2) Full view

Yoldan Çık-8 Ağustos 2015 22:15

Yoldan Çık, bu kez maden yatakları üzerine kurulan medeniyetlerin yaşadığı şehir Divriği’de…

TRT Haber, benzerlerinden farklı, sıradışı, büyüleyici güzellikleri ilginç anekdotlarla gözler önüne serecek bir gezi programını ekranlarına getiriyor: Yoldan Çık…

Türkiye içinde yer alan ve kahverengi tabela statüsünde koruma altında bulunan tarihi ve turistik yerleri, farklı çekim teknikleri ve bakış açısıyla ekrana taşıyacak olan Yoldan Çık, anlatılan bölgenin tarihi geçmişinden, bugün geldiği noktaya kadar yaşanan olayları yansıtıyor. Kültürel farklılıklarımızı ve yöresel zenginliklerimizi akıcı bir anlatıyla sunan program, zengin hava çekimleriyle de dikkat çekiyor.

Çaltı çayı vadisinde, Fırat’ın böldüğü derin ayrılık çizgileri içinde yaşayan Mezopotamya canlıları, sakin topraklarında geleceklerini düşünüyordu. Anadolu’yu boydan boya hayata geçiren Hititler, kendilerini çeken toprağa ulaştıklarında, yerin altında ve üstünde var olan güzellikleri fark etti. Çok geçmeden inatçı Pavlikyanlar, buraya mühürlerini bastı. Arapların akınları, Bizans’ın çabaları ve Pavlikyan topluluğunun baş eğmez yapılarına, Malazgirt ovasında yükselen bir nida son verdi. Sultan Alp Arslan Anadolu’yu Türklere açtığında, zengin Teprike olarak bilinen bu şehir, çoktan Divriği olmuştu. Yoldan Çık, bu kez maden yatakları üzerine kurulan medeniyetlerin yaşadığı şehir Divriği ile karşınıza geliyor. Ulu Cami’nin sırlarını ve daha fazlasını öğrenmek için bu hafta Yoldan Çık’ı kaçırmayın.

Yoldan Çık, 8 Ağustos Cumartesi 22.15’de TRT Haber’de…


Leave a comment